preslava kolik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye’de ki evlilik çeşitleri

Türkiye’de ki evlilik çeşitleri Empty Türkiye’de ki evlilik çeşitleri

Mesaj  Admin Salı Ocak 11, 2011 10:44 pm

Evliliğin de çeşidi olur mu” demeyin oluyor hemde bal gibi oluyor Melek‘lerim. Özelliklede ülkemizde oldukça enteresan ve gerçekten varolan evlilik çeşitleri oluyor. Bu yazımızda, ülkemizde ki evlilik çeşitlerine yer verdik Melek’ler.

Örneğin;

GÖRÜCÜ USULÜ İLE EVLENME – KIZ KAÇIRMA – BAŞLIK PARASI KARŞILIĞINDA EVLENME – OTURAK ALMA EVLİLİK – BAŞ ÖRTÜSÜ KAÇIRMA YOLUYLA EVLİLİK – BEŞİK KERTME – TAYGELDİ n KUMA – BERDEL – KEPİR (YABAN DEĞİŞİMİ) – ÖLEN KARDEŞİN KARISIYLA EVLENME – BALDIZLA EVLİLİK – İÇ GÜVEYİ – YETİM EVLİLİĞİ – YAKIN AKRABA EVLİLİĞİ – OLDU BİTTİ EVLİLİK – PARA KARŞILIĞI EVLENME – KAN PARASI KARŞILIĞI EVLENME – ÖÇ ALMA KARŞILIĞI EVLENME – ÇOK EŞLİ EVLİLİK – ANLAŞMALI EVLİLİK – HİLELİ EVLİLİK – RASTLANTI EVLİLİĞİ – İLAN YOLUYLA EVLENME – TERCİHLİ EVLİLİK – YABANCI İLE EVLİLİK – FARKLI MEZHEP EVLİLİĞİ – METRES EDİNME – MUTA EVLİLİĞİ – DIŞ GÜVEYİ EVLİLİĞİ – DUL EVLİLİĞİ – TANIŞIP ANLAŞARAK EVLENME – TELEVİZYON EVLİLİĞİ

En sık görülen evlenme biçimi, belli bir flört döneminden sonra anlaşarak evlenme. Taygeldi, kepir, rastlantı, ilan yoluyla ve televizyon evlilikleri en dikkat çeken türler…****** Üniversitesi (AÜ) Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Lütfi Sezen tarafından yapılan araştırma birbirinden ilginç evlilik türlerini gözler önüne serdi.

Sezen, Türkiye’de 33 evlilik biçimi belirlediklerini, toplumsal değişme sürecinde endüstrileşme ve kentleşmenin önemli rol oynadığını dile getirdi. Sezen, şunları söyledi:

“Türkiye’de kültürel değişimlerin yoğun görüldüğü büyük kentlerde tanışıp evlenme giderek yaygınlaşırken, gelenekselliğin ağır bastığı yörelerde çok farklı evlenme biçimlerine rastlanmaktadır. Her toplum, kendi yapısına uygun evlenme biçimlerini tercih ederken, kişisel anlayışına ters düşecek evlenme biçimlerini de engellemeye çalışmaktadır. Buna rağmen çok farklı evlenme biçimleri vardır.”

Sezen, günümüzde en çok evlenme biçiminin, belli bir flört döneminden sonra anlaşarak evlenme olmasına karşın, bu tarz evliliklerde dahi zaman zaman büyük anlaşmazlıkların çıktığına ve eşlerin evliliklerini sona erdirdiklerine dikkati çekti.

EŞLERİN ANLAŞMAZLIĞI

Evlenme çağındakilerle yakınlarının farklı evlilik arayışlarına girmesine ve yuva kurma konusunda kararsızlıkların oluşmasında eşler arasında anlaşmazlıkların etkili olduğunu ifade eden Sezen sözlerini şöyle sürdürdü: “Değişik evlenme biçimlerinin ortaya çıkmasında, yöresel faktörler, kültürel farklılıklar, eğitim durumu, sosyal ve ekonomik nedenler önemli ölçüde rol oynamaktadır. Türkiye’de bazı evliliklerde rol oynayan kan davalarının asıl sebebi ise cehalettir.

Bu olayların sona ermesi için toplumun eğitim düzeyinin yükselmesi gerekiyor. Siyasilerin de oy hesabı yapmadan konuya ciddi biçimde eğilmeleri gerekiyor.”

GÖRÜCÜDEN TV EVLİLİĞİNE

GÖRÜCÜ USULÜ İLE EVLENME
KIZ KAÇIRMA
BAŞLIK PARASI KARŞILIĞINDA EVLENME
OTURAK ALMA EVLİLİK
BAŞ ÖRTÜSÜ KAÇIRMA YOLUYLA EVLİLİK
BEŞİK KERTME
TAYGELDİ n KUMA
BERDEL
KEPİR (YABAN DEĞİŞİMİ)
ÖLEN KARDEŞİN KARISIYLA EVLENME
BALDIZLA EVLİLİK